Nem is olyan régen még, ha többet dolgoztunk, folyamatosan fejlődtünk, kapcsolatokat építettünk, általában látható eredményeket értünk el. Ha problémába ütköztünk, kerestünk valamiféle megoldást, ami gyakran működött is. Az volt az élményünk, hogy a siker és a kudarc nagyrészt rajtunk múlik. Aztán jött a polikrízis, a folyamatos gazdasági és társadalmi bizonytalanság, és hirtelen megszűntek a kiszámítható összefüggések. Egyik napról a másikra elveszhet egy állás, leállhat egy projekt, és teljes iparágak alakulnak át. Egyre többen éljük meg azt, hogy bármennyire is próbálkozunk, a körülmények erősebbek náluk. Sokan úgy érezzük magunkat, mint a malac a jégen: egy egységnyi sikerélményért, sokkal többet kell hajtanunk, és már nem látszik a célvonal.
Tanult tehetetlenség a kiszámíthatatlan világban
A folyamatos változás ma már nem kivétel, hanem az új norma. A gazdasági bizonytalanság, a technológiai fejlődés és a szervezeti átalakulások olyan dinamikát teremtenek, amelyben a munkatársak könnyen elveszíthetik a kontroll érzését. Ez a jelenség vezethet a tanult tehetetlenség kialakulásához, amely súlyosan érinti nemcsak az egyéni teljesítményt, hanem a szervezeti hatékonyságot is.
Mi az a tanult tehetetlenség? A pszichológiában az a mentális állapot, mely során az egyén az egymást követő kiszámíthatatlan negatív ingerek hatására feladja, hogy azokat megpróbálja elhárítani, még akkor is, ha elkerülhetőek lennének, mert arra a meggyőződésre jut, hogy nem képes ezeket az averzív ingereket befolyásolni. A tehetetlenség legfőbb jellemzői közé tartozik a negatív előfeltételezés a jövőre vonatkozó történésekkel kapcsolatban, reménytelenség és a passzív viselkedés. (forrás: wikipédia)
Mit látunk magunk körül? A HR-es kollégák keresik a megoldást a munkatársak mentális egészségének megőrzésére, a kiégésre, a kismillió meeting látszat-produktivitására (addig is csináljunk valamit, amíg nem tudunk valamit csinálni), a fluktuációra vagy a csendes kilépésre. Felkéréseket kapunk, hogy tegyük proaktívabbá az embereket, segítsünk a vezetőknek motiválni őket, és tanítsuk meg őket döntéseket hozni. Ezek a problémák azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik. Jelzik, hogy baj van.
Adjunk legalább korcsolyát a malacra!
A társadalmi-gazdasági környezetet megváltoztatni nem tudjuk, a jég nem tűnik el a malac alól, de adhatunk eszközöket az egyénnek, hogy legalább ott visszaszerezze a kontrolt életében ott, ahol van ráhatása a dolgokra.
Az énhatékonyság, vagyis az a hit, hogy képesek vagyunk hatással lenni a saját környezetünkre és eredményeket elérni, kulcsszerepet játszik a tanult tehetetlenség leküzdésében.
Mit tehetnek a szervezetek, hogy növeljék az énhatékonyság élményt?
- Kommunikáljunk őszintén, gyakran és kiszámíthatóan! – Mit teszünk, hova tartunk, hogyan tervezzük megoldani a kihívásokat? Próbáljuk meg csökkenteni a bejósolhatatlanság érzését! Adjunk választ arra a ki-nem-mondott kérdésre, hogy kell-e új állást keresni, vagy sem.
- Biztosítsunk kisebb győzelmeket! – ne évente legyen visszajelző beszélgetés, legyen sokkal gyakrabban! Tűzzünk ki kisebb, rövid távon elérhető célokat, amelyek sikerélményt adnak, és visszaadják a kontroll érzetét, azt hogy hatással voltunk valamire!
- Laposítsuk a szervezetet! Delegáljuk a döntési jogköröket! – Minél távolabb vagyunk attól a szinttől, ahol a sorsunkat formáló döntések születnek, annál nagyobb a tehetetlenség-élményünk. Ráadásul ez a szervezeti rezilienciát is elősegíti.
A bizonytalan környezet nem feltétlenül kell, hogy bénító hatással legyen a munkatársakra és a szervezetekre. Ha a vezetők és a HR tudatosan dolgoznak azon, hogy a munkatársak megtapasztalják saját hatóerejüket, az segíthet visszaszerezni az önbizalmukat és kezdeményezőkészségüket. A kérdés az: mit tehetünk még azért, hogy az emberek újra hinni kezdjenek a saját képességeikben?
Az énhatékonyság érzés egyéni fejlesztése
A hatás akkor lesz teljes, ha az egyént is támogatjuk abban, hogy megtalálja saját erejét, ritmusát és motivációját a siklásban. Az Énhatékonyság tréningen fejlesztjük tudatosságukat saját érzelmi és mentális állapotaik kézbentartására. Az önmenedzsment eszközeivel segítjük a hatékony időgazdálkodást, a stresszkezelést és a produktivitás fokozását. Emellett támogatjuk őket abban, hogy a kudarckerülés helyett a sikerorientáció irányába mozduljanak. Ráadásul tudatos jövőtervezés és az öngondoskodási stratégiák segítik, hogy a változás kitartson- ameddig csak szükséges.
Az Énhatékonyság tréning elérhető egyedi megrendelésre és nyílt képzés formájában is. Részletesebb leírását itt találod: https://groupdynamics.hu/fedezd-fel-a-benned-rejlo-lehetosegeket-enhatekonysag-trening