fbpx

Szemléletmódváltás – a fejlődés mozgatórugója

Meggyőződéseink, értékeink, gondolataink, elvárásaink összességét mindsetnek, szemléletmódnak hívjuk. Az, hogy miben hiszünk és ezáltal hogyan viselkedünk, alapvetően meghatározza eredményeinket az élet minden területén. De vajon formálható-e a szemléletmódunk?

Fejlődési vs rögzült szemléletmód

A fejlődési szemlélet fogalmát 2006-ban Dr. Carol Dweck, a Stanford Egyetem pszichológusa tette népszerűvé. Személetváltás – A siker új pszichológiája című könyvében Dweck elmagyarázza, hogy a fejlődési szemlélettel rendelkező egyének hisznek abban, hogy képességeiket és készségeiket erőfeszítéssel, folyamatos tanulással és a kihívásokon való kitartással fejleszthetik. Ez a szemléletmód lehetővé teszi az egyének számára, hogy elfogadják a változásokat, kockázatot vállaljanak, és az akadályokat inkább a fejlődés lehetőségének tekintsék, mint a siker akadályainak.

Ezzel szemben a rögzült szemlélettel rendelkező egyének úgy vélik, hogy tehetségük és intelligenciájuk előre meghatározott és megváltoztathatatlan. Mindez a gondolkodás ahhoz vezet, hogy elkerülik a kihívásokat és könnyebben feladják, amikor nehézségekkel szembesülnek.

Fontos megjegyezni, hogy sem a fix, sem a fejlődési szemlélet, nem egy olyan dolog, amivel alapból rendelkezünk: nem ilyenek vagy olyanok vagyunk. A helyzet, a kontextus, valamint saját meggyőződésünk és tapasztalataink függvényében különböző mértékben mutathatunk fejlődési vagy fix szemléletmódot.

A fejlődési szemlélet kialakítása egy olyan út, amely időt és erőfeszítést igényel, és nem megy egyik napról a másikra. Ha megértjük, hogy a fejlődési szemlélet egy spektrum, és nem bináris vagy fekete-fehér, lépéseket tehetünk, hogy gondolkodásmódunkat pozitívabb és növekedésorientáltabb szemléletmód felé fordítsuk.

Miért fontos a fejlődési szemlélet?

Hiszünk abban, hogy a fejlődési szemlélet elengedhetetlen a személyes és szakmai fejlődéshez.

  • A változás elfogadása: A fejlődési szemlélettel rendelkezők a változást a tanulás és a fejlődés lehetőségének tekintik, ahelyett, hogy fenyegetésként tekintenének rá. Ez a gondolkodásmód lehetővé teszi az egyének számára, hogy alkalmazkodjanak az új helyzetekhez, új kihívásokat vállaljanak és újítsanak.
  • Pozitív eredmények elérése: A fejlődési szemlélet elősegíti a „megtehetem” hozzáállást, amely arra ösztönzi az egyéneket, hogy keményebben dolgozzanak és kitartsanak a kudarcok ellenére is. Ez a rugalmasság és elszántság pozitív eredményekhez és a személyes és szakmai célok eléréséhez vezethet.
  • Élethosszig tartó tanulás: A fejlődési szemlélet arra ösztönzi az egyéneket, hogy új ismereteket és készségeket keressenek, folyamatosan tanuljanak és fejlesszék magukat, valamint kíváncsiak maradjanak az őket körülvevő világra.

Hogyan fogadjuk be a fejlődési szemléletet?

Most, hogy feltártuk a fejlődési szemlélet előnyeit, nézzük meg azt, hogyan lehet azt gyakorlatiasan alkalmazni:

  • Fogadd el a kihívásokat! Ahelyett, hogy visszariadnál a nehéz feladatoktól, inkább fogadd el őket, mint lehetőséget a tanulásra és a fejlődésre. Ne félj kockázatot vállalni és kilépni a komfortzónádból.
  • Tanulj a kudarcokból! Ne tekintsd a kudarcot a képességeid személyes tükrének. Ehelyett tekintsd azt lehetőségnek a tanulásra és fejlődésre. Elemezd, mi ment rosszul, és határozd meg a javítandó területeket.
  • Maradj kíváncsi a téged körülvevő világra! Olvass könyveket, hallgass podcastokat, vegyél részt workshopokon, és beszélgess másokkal, akiknek más a nézőpontjuk.
  • Az erőfeszítésre koncentrálj, ne a tehetségre! Ahelyett, hogy a természetes tehetséget dicsérnéd, inkább az erőfeszítésre és a kemény munkára összpontosíts, amely az eredményhez vezetett. Ez megerősíti azt az elképzelést, hogy az intelligencia és a képességek kemény munkával és elkötelezettséggel fejleszthetők.
  • Egészítsd ki a szókincsedet a „még” kifejezéssel! Kaptad már magadat azon, hogy azt mondod: „ez nem az én asztalom”, „ebben nem vagyok jó”, „nem tudom, hogyan kell ezt csinálni”? Csak add hozzá a „még” szót.