A múlt emlékeiből merítünk, megéljük a jelent, és terveket szövünk a jövőre. De vajon hogyan befolyásolja mindennapi életünket, döntéseinket és boldogságunkat, hogy milyen könnyen mozgunk az időben előre és hátra, és melyik idősíkba szeretünk tartózkodni? Philip Zimbardo, a Stanford Egyetem pszichológusa szerint az, hogy milyen idősíkra koncentrálunk leginkább, meghatározza életünk számos aspektusát, beleértve a karriert, az egészséget és a kapcsolatainkat.
Philip Zimbardo, a Stanford Egyetem pszichológia professzora alkotta meg az időperspektíva fogalmát. Több mint tíz évnyi kutatás után arra a következtetésre jutott, hogy az időhöz való viszonyunk éppolyan meghatározó eleme életvezetésünknek és szemléletmódunknak, mint az optimizmus vagy a társas hajlam. Zimbardo szerint az időperspektíva számos befolyásolja ítéletünket, döntésünket és cselekedetünket.
Az ideális az, ha könnyedén tudunk váltani a múlt, a jelen és a jövő között, és tudatosan alkalmazkodunk az adott helyzethez, amiben éppen vagyunk. Bár ez olyan alapvető készségünk, amely többnyire öntudatlan módon működik, de Zimbardo szerint – némi erőfeszítéssel ugyan, de – képesek vagyunk változtatni az időperspektívánkon.
Melyik típusba tartozol?
Öt időperspektíva létezik, amelyek különböző hatással vannak ránk. Bár bizonyos mértékig mind az öt típus jelen van az életünkben, általában egy-két irányvonal az, ami dominál. Ismerkedjünk meg ezekkel a típusokkal és nézzünk mindegyikre egy-egy jellemző példát!
- Múlt-negatív típus: Ha a múltbeli rossz tapasztalatokra koncentrálunk, azok keserűséget, megbánást és szorongást okozhatnak.
- Példa: Valaki nem mer belevágni egy új kapcsolatba, mert egy korábbi csalódás még mindig fáj neki. Egy másik ember állandóan az elvesztegetett lehetőségeken rágódik, így képtelen továbblépni.
- Múlt-pozitív típus: Egyfajta nosztalgikus szemlélettel bíró típus. Erős családi és közösségi kapcsolatokat eredményez, de egyben túlzott óvatosságra is inthet, ami visszatart a fejlődéstől.
- Példa: Valaki azért nem költözik másik városba egy jó munka miatt, mert túl erősen kötődik a régi emlékekhez. Egy másik ember gyakran idézi fel a gyerekkori boldog pillanatokat, ezzel segítve önmagának megbirkózni a nehézségekkel.
- Jelen-hedonista típus: Akik az azonnali örömökben hisznek, gyakran népszerűek és rájuk mondjuk, hogy tudják élvezni az életet. Viszont hajlamosak a kockázatvállalásra és az egészségtelen életmódra is.
- Példa: Valaki inkább bulizik, mint hogy tanulna egy fontos vizsgára. Egy másik ember felelőtlenül költekezik, mert úgy érzi, hogy a pillanatnak kell élni kell, nem gondolva a hosszú távú következményekre.
- Jelen-fatalista típus: Azok, akik úgy érzik, hogy nincs hatásuk a jövőjükre, gyakran szorongók vagy depressziósak.
- Példa: Valaki úgy gondolja, hogy felesleges spórolnia, mert úgyis minden a szerencsén múlik. Egy másik ember nem keres új munkát, mert meggyőződése, hogy bármit is tesz, a sorsa eleve elrendeltetett, nem tudja befolyásolni.
- Jövő-orientált típus: Azok, akik folyamatosan a céljaikra koncentrálnak, sikeresebbek lehetnek a karrierjükben, de ők azok, akik hajlamosak elhanyagolni a kapcsolataikat, nem fecsérlik az idejüket pihenésre vagy éppen kikapcsolódásra.
- Példa: Egy munkamániás ember, aki mindig a következő lépésre koncentrál, és nem élvezi a jelent. Egy másik ember olyan szigorú időbeosztást követ, hogy nem enged magának időt a spontán élményekre vagy a pihenésre.
Kíváncsi vagy rá, melyik típusba tartozol? Töltsd ki a tesztet!

Zimbardo szerint az ideális perspektíva profil így néz ki.
De mire is használhatjuk ezt a tudást, hogyan használhatjuk jól az időperspektívát?
Ha felismerjük, melyik típusok jellemeznek minket leginkább, akkor elkezdhetünk kialakítani egy rugalmasabb és egészségesebb időperspektívát. A boldog és kiegyensúlyozott élet kulcsa az, hogy tudunk váltani az időperspektívák között: hasznosan használjuk a múlt tapasztalatait, egészséges módon élvezzük a jelent, és rendszeresen tervezünk a jövőre nézve.
Néhány aranyszabály, ami hasznos lehet:
- Tanuljunk a múltból, de ne ragadjunk benne! A rossz tapasztalatokat használjuk tanulásra, ne önsajnálatra. Például, ha egy korábbi rossz döntésünk miatt megbántuk valamit, ne rágódjunk rajta, inkább vonjuk le belőle a tanulságokat és tartsuk ezeket szem előtt jövőben.
- Éljük meg a jelent! Élvezzük az apró örömöket, és legyünk jelen tudatosan a mindennapokban. Például, ha a családdal vagyunk, legyünk velük teljes valónkkal. Tegyük félre a telefont, és élvezzük az együtt töltött időt.
- Tervezzük a jövőt, de ne essünk túlzásba! A célok fontosak, de ne hagyjuk, hogy teljesen meghatározzák az életünket. Időnként engedjük meg magunknak a spontaneitást, na és persze a pihenést is!
Ha szeretnél jobban elmerülni az időperspektíva témakörében, javaslom Én-hatékonyság tréningünket! Tudj meg róla többet!
Forrás: https://psychcentral.com/lib/whats-your-time-perspective#1