fbpx

A stressz ötven árnyalata: beszélgessünk a technostresszről!

Hallottál már a technostresszről? Mielőtt tévútra lépnénk, nem, ennek nincs köze az oly megosztó zenei irányzathoz. Technostresszel a munkahelyeden találkozhatsz, és nem zenés-táncos szórakozóhelyeken. Röviden azt a fajta modernkori kihívást értjük alatta, amikor a munkánk során stresszt élünk meg, ami a digitális eszközök használatához kötődik. 

Háttér

A technostressz hátterében a digitalizáció évtizedek óta meghatározó folyamata áll. Ez a munka világát alapjaiban változtatta meg, hiszen szinte minden munkafolyamat átkerült az online térbe. Olyan jelentős a változás, hogy sokan a negyedik ipari forradalomként emlegetik. A digitalizációs törekvések hátterében a cégek, vezetők azon meggyőződése áll, hogy a digitalizáció versenyelőnyt biztosít, hiszen növeli a munkavállalói innovációt és hatékonyságot.

Mit jelent a technostressz?

A technostressz fogalmát először Craig Brod írta le, aki úgy definiálta, mint „az új számítógépes technológiákhoz való egészséges alkalmazkodást vagy azokkal való megbirkózás képtelenségét.” Lényegében minden olyan hétköznapi kihívásunk ide tartozik, ami során igyekszünk megküzdeni a folyamatosan átalakuló és fejlődő technikai eszközökkel, és az ehhez kapcsolódó szellemi és társas szükségletek változásaival. Amikor bosszankodunk, hogy frissült a levelezőrendszer, és nem találjuk a funkciókat a „szokásos helyükön”. Amikor munka után is bombáznak bennünket a céges e-mailek. Amikor úgy érezzük, hogy ha még egy online felület jelszavát meg kell jegyeznünk, akkor felrobban az agyunk. Amikor tartunk attól, hogy a mesterséges intelligencia „elveszi” a munkánkat.

Mint a fenti példákból talán érzékelhető a technostressz egy nagyon sokszínű jelenség, sokféleképpen jelenik meg a munkanapjainkban. Hogy ezt a komplexitást megragadják Tarafdar és munkatársai a technostressz öt alfaktorát azonosították. (Lásd az ábrán)

Miért érdemes ezzel foglalkoznunk?

Egyéni szinten:

  • Biológiai, élettani változások bizonyítják a technostressz hatását a testi-lelki folyamatainkra – a stressz-érzékeny hormonok magasabb szintje, a vegetatív idegrendszer szimpatikus aktiválódása, stb.
  • A technostressz által kiváltott lelki tünetek megjelenése: ezek lehetnek például szorongás, mentális fáradtság, perfekcionizmus, ingerlékenység, memóriazavarok.
  • És a fizikai tünetek is megjelenhetnek: izomgörcsök, alvászavarok, izom, izületi fájdalmak, szemfáradtság formájában.
  • A technostressz hosszabb távon épp a fentiek miatt növelheti az önértékelés romlásának, a kiégés és depresszió kialakulásának kockázatát.

Szervezeti szinten:

  • A technostressz csökkenti a szervezeti elköteleződést.
  • Csökkenti a munkavállalói elégedettséget, az egyéni teljesítmény, termelékenységet.
  • A technostressz növeli a szerepek kétértelműségét, szereptúlterhelést, munka-magánélet konfliktusok számát, és a munkahelyi bizonytalanságot.

Ha bővebben érdekel a téma

Ha szeretnéd jobban megérteni a technostressz természetét, és hallanál a megelőzési és kezelési lehetőségekről, hallgasd meg erről szóló podcast adásunkat, melyben a téma hazai kutatójával Simon Adél Csengével mélyülünk el a témában!