fbpx

Higgadtan a karácsonyfa körül

A karácsony az összetartozás, az ünnep és a szeretet időszaka – legalábbis elvileg. A valóságban azonban gyakran kiábrándító. Legyen szó akár családi asztalnál fellángoló véleménykülönbségekről vagy a karácsonyi bevásárlás feszültségeiről, az ünnepi időszak sokaknál nemcsak boldogságot, hanem rengeteg feszültséget is hoz. Ráadásul év vége van, fáradtak, a sötétben lehangoltak is vagyunk. És számíthatunk rá, hogy az összes, korábban meg nem oldott családi konfliktus felüti fejét az asztalnál. Mit tehetünk, hogy ezekben a helyzetekben megőrizzük nyugalmunkat, és elkerüljük a (további) érzelmi sérüléseket?

Hogyan működik az agyunk konfliktushelyzetekben?

Amikor konfliktushelyzetbe kerülünk, agyunk veszélyt érzékel. Az érzelmi reakciókért felelős amigdalánk átveszi az irányítást, kiélesíti érzékeinket, felgyorsítva szívverésünket és légzésünket. A „harcolj vagy menekülj” reakció az evolúció során hasznos volt, de a családi viszály közepette olyan, mint egy kétéves a fa díszítésekor: inkább hátráltat, mint amennyit segít.

A Harvard Business Review cikke szerint ahhoz, hogy ebben a helyzetben megőrizzük nyugalmunkat, az agy prefrontális kéregének irányítását kell visszaszereznünk. Ez a terület felel a logikus gondolkodásért és a problémamegoldásért.

Nagy levegőt, és indulhat a vacsora!

Kezdjük az alapvetésekkel: nem az ünnepi asztal a legalkalmasabb hely, hogy nyilvánosan megvitassuk korábbi sérüléseinket. Ha valamelyik rokonnal nézeteltérésed van, és tudod, hogy ha belemész, akkor nem csak a ti kettőtök estéjét fogod elrontani, inkább kérj szünetet. „Anyu, kérlek, az unoka kérdését majd inkább négyszemközt beszéljük meg!”

Ha ez nem segít, vagy felkészületlenül ér egy érzékeny téma, íme a feszültségcsökkentés elsősegély-doboza:

  1. Lassíts és lélegezz! Állj meg, mielőtt reagálnál. Vegyél néhány mély lélegzetet, és ezzel fékezd az azonnali reakciókat. A légzés lassítása segít az amigdala megnyugtatásában, és az érzelmi vihar csillapításában. Ne feledd! Az érzelmi sérüléseket nagy részét nem igazából a másik fél okozza felnőttkorodban, hanem azok a gondolatok, amelyek ebben a felfokozott érzelmi állapotban átveszik az irányítást a higgadt elméd felett. Ha újra kibontakozna a szokásos játszma, próbáld megállni és megállítani, hogy bevonjanak. Maradj a jelenben, és ne gondolj bele egy-egy megjegyzésbe többet, mint amit valóban hallottál. Akkor sem, ha tudod, hogy a másik többre utalt. Legyen minden mondat annyi, amennyi. Most felejtsd el a többletjelentéseket.
  2. Nézd más szemszögből! Ahelyett, hogy azonnal feltételeznél valamit, próbáld megérteni a másik fél nézőpontját. Mi lehet az oka az ő reakciójának? Mit érezhet éppen? Ez a törekvés mérhetően csökkenti a feszültséget. Tegyél fel három őszinte, nyitott kérdést, mielőtt megfogalmazol egy kijelentést. Minden váratlan viselkedés mögött egy érzelem áll. Minden érzelem mögött egy szükséglet bújik. Ha ezt szem előtt tartod, sokkal könnyebb lesz empatikusnak maradnod kényes helyzetekben is.
  3. Fogalmazz én-nyelven! Kerüld a személyeskedő, túláltalánosító megjegyzéseket. A „te mindig-te soha” kezdetű mondatok ritkán találnak megértő fülekre. A „nekem rendkívül frusztráló és elkeserítő, hogy magamra maradtam az előkészületekkel, amíg ti videójátékot játszotok” lényegesen célravezetőbb lehet.
  4. Fókuszálj a megoldásra! Egy párterápia vagy családterápia kiváló terep annak megvitatására, hogy kinek milyen viselkedése hogyan járul hozzá a helyzet kialakulásához, azonban kevés terapeuta vállal ülést az ünnepek alatt, pláne háznál. A felelősök és bűnbakok felkutatása, a múlt feltárása helyett jobban jártok, ha a jövőre helyezitek a hangsúlyt, és közösen találtok olyan megoldást, ami ideig-óráig, legalább az ünnep időszakára megnyugtató lehet. A Nagy Beszélgetést érdemes máskorra időzíteni, még mielőtt ti is beálltok azok sorába, akik utálják a karácsonyt, mert a veszekedések emléke elhomályosította a fényeket.

Azonban ezeket a témákat érdemes év közben elővenni és átbeszélni, nyugodt körülmények között, hogy jövőre az ünnepi időszak valóban annak a tere lehessen, hogy élvezitek az együtt töltött időt.

Nektek mi a stratégiátok, hogy a karácsony valóban áldott és békés legyen?

 

A Harvard Business Review cikke alapján: https://hbr.org/2015/12/calming-your-brain-during-conflict